Перш за все, пам’ятаємо, що Конституція України (ст. 49) визначає, що у державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно.

Первинна медична допомога (постановка діагнозу, амбулаторне лікування, денний стаціонар, і т. д.) в нашій країні безкоштовна.

Ліки, закуплені державою за бюджетні кошти для лікарень, при амбулаторному лікуванні повинні надаватися пацієнтам безкоштовно.

У Державному Бюджеті України щорічно передбачаються кошти Міністерству охорони здоров’я на закупівлю медикаментів та обладнання.

Обсяги закупівлі можна побачити у тендерній документації МОЗ і на сайті МОЗ україни у розділі «Державні закупівлі».

Крім того, визначено категорії осіб, які мають право отримати ліки за рецептами безкоштовно або з 50 % знижкою.

На сьогодні діє постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Ця постанова передбачає безоплатний або пільговий відпуск ліків за рецептами у разі амбулаторного лікування та визначає категорії населення, які мають право на такі пільги, та категорії захворювань, на які поширюються такі пільги.

Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, зазначені у переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва.

Перелік лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року № 1071.

Безоплатний відпуск лікарських засобів здійснюється лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги.

Як отримати рецепт на безкоштовні ліки?

Для того, щоб отримати безкоштовні або пільгові ліки, перш за все, необхідно мати рецепт лікаря (в онколога, у якого Ви стоїте на обліку).

При одержанні рецепта необхідно проконтролювати, щоб рецепт був оформлений особистим підписом лікаря та особистою печаткою, інакше він не має сили.

Обов’язково повідомте лікарю, що Ви маєте право на безкоштовні ліки, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Попросіть лікаря вказати в рецепті міжнародні непатентовані назви ліків.

Це необхідно для того, щоб:

1. Ви могли подивитися, чи є вони в Переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 року №1071».

2. Щоб провізор в аптеці міг зробити заміну на аналогічний препарат, тільки іншого виробника (в разі, якщо необхідного Вам препарату немає).

І обов’язково запитайте у лікаря адресу державної аптеки, де Ви можете отримати безкоштовні ліки (до кожної лікарні прикріплена своя державна аптека).

Що робити, коли в аптеці або лікарні відмовляються надавати ліки?

Часто лікарі і робочі аптеки аргументують відмову тим, що ліків немає. Проконтролювати наявність або відсутність ліків в аптеці або лікарні складно, але можливо. На сьогодні єдиної бази даних про наявність і кількість препаратів у лікарнях та аптеках немає.

Проте, інформацію про закупівлі ліків з переліком та кількістю закуплених препаратів можна зайти на сайті Міністерства охорони здоров’я України в Розділі «Державні закупівлі», сайтах обласних адміністрацій або міських рад у розділах про охорону здоров’я.

Однак, розібратися в закупівельній інформації і розподіл препаратів без відповідного досвіду важко, крім того, не вся інформація оприлюднюється.

Тому, є альтернативний варіант отримання такої інформації. Це безпосередній запит до аптеки чи лікарні.

Ви маєте право звернутися в письмовій формі (зразок звернення) до завідувача аптеки або головного лікаря, з проханням надати інформацію про наявність необхідних препаратів.

Крім того, можна звернутися з відповідними запитами (зразок звернення та управлінням охорони здоров’я ОДА або міських рад у Вашому регіоні.

У разі, якщо ліки необхідно терміново, знайте, що Ви маєте можливість отримати відшкодування коштів, витрачених Вами на купівлю ліків.

Для цього Вам необхідно зберігати всі чеки (чеки повинні бути обов’язково з назвою препарату) і звернутися до міського голови або керівнику обласної державної адміністрації (в залежності в чиєму підпорядкуванні знаходиться аптека або лікарня) Вашого регіону про повернення коштів.

Зразок заяви тут.

Отримавши відповідь, Ви потім зможете вимагати надання відповідних ліків або оскаржити відмову в суд. А в разі явних порушень – Ви маєте можливість звернутися і до правоохоронних органів.

Запит на інформацію про ліки
Запит до аптеки
Запит на відшкодування коштів

Ця публікація також доступна такими мовами: Російська